Szkoła Podstawowa
im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

W związku z zamknięciem szkół zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej prowadzone będą zgodnie z rekomendacją MEN zdalnie.

Nauczyciele wybiorą dogodną formę kontaktu z uczniem w celu przesyłania i odbierania wiadomości z materiałami edukacyjnymi.

Bardzo proszę „śledzić” internetową stronę szkoły, gdzie w zakładce „Z życia szkoły” -„Nauczanie zdalne” znajdziecie ciekawe materiały powtórkowe.

Drodzy Uczniowie klasy VIII!

Mając na uwadze Wasz kwietniowy egzamin, proszę aby okres pomiędzy 11 a 25 marca nie był czasem straconym. Liczę na to, że poświęcicie ten czas na powtórzenia z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Śledźcie stronę internetową szkoły (w zakładce Z życia szkoły) oraz wiadomości w dzienniku elektronicznym, gdzie nauczyciele z w/w przedmiotów będą zamieszczali zadania.

Życzę wytężonej pracy w innej formie.

Dyrektor szkoły

Mirosław Stoczkowski


Warszawa, 13 marca 2020 roku

Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach
– rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy Włącz Polskę, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
dziennika elektronicznego,
strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

1.epodreczniki.pl
2.Portal wiedzy dla nauczycieli
3.Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
4.Podręcznik internetowy Włącz Polskę!
5.Portal lektury.gov.pl
6.Strona Centrum Nauki Kopernik
7.Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
8.Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
9.Serwis Ninateka
10.Serwis Muzykoteka Szkolna
11.Biblioteka Cyfrowa Polona
12.Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
13.Serwis Telewizji Polskiej
14.Serwis Polskie Radio Dzieciom

Epodreczniki.pl
https://liblink.pl/UBE3AXweEV
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:
bezpłatne,
zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

Portal Scholaris
https://liblink.pl/kEKFC3sZaa
To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki Nowa podstawa programowa użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
arkusze egzaminacyjne z 2019 r.

Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:
informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami
arkusze próbne, arkusze pokazowe
zbiory zadań do egzaminu maturalnego
filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii, biologii
materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego
materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego
materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego
zbiory zadań z matematyki
76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki
arkusze egzaminacyjne z lat 2015-2019

Podręcznik internetowy Włącz Polskę!
https://liblink.pl/t35XJ8yNDT
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego Włącz Polskę!. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.

Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.

Portal lektury.gov.pl
https://liblink.pl/IG4GWUt5vs
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://liblink.pl/EBUEkQvB8o
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://liblink.pl/N7d38M1Ksb
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

Serwis IPN Przystanek historia
https://liblink.pl/33ipr1kSki
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://liblink.pl/eYfNR5QTQ0
Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka Zainspiruj się. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

Serwis Ninateka
https://liblink.pl/3XQFeLNRzc
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

Serwis Muzykoteka Szkolna
https://liblink.pl/HYiih1n5r3
Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.pl
Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.pl
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Serwis Telewizji Polskiej
https://liblink.pl/C9XSALm9ng

Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

Wśród nich są m.in.: Al-chemik – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także Zaczarowany świat, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: Teleranek, Zagadki zwierzogromadki, Zwierzaki czytaki oraz Studio ABC.

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: Twój Vincent, Tango (Teatr Telewizji), Wesele, Herbert – mosty – cykl programów publicystycznych, Śladami wielkich kompozytorów – cykl dokumentalny, Hamlet, Mały książę, Ogniem i mieczem, Dzieje mistrza Twardowskiego, Awantura o Basię oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci.

W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zdjęcia z wydarzenia

Inne aktualności

Rozwiń skrzydła - wsparcie uczniów w Gminie Bychawa

„Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa” – Dostawa sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Mirosław Stoczkowski
  Informujemy, że w ramach projektu pn.: „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa”...
Rozwiń skrzydła - wsparcie uczniów w Gminie Bychawa

„Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa” REKRUTACJA

Mirosław Stoczkowski
Informujemy, że w ramach projektu pn.: „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa” trwa...
Aktualności

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025

Mirosław Stoczkowski
2 września 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego...
Aktualności

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Mirosław Stoczkowski
Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej mają zaszczyt zaprosić...
Rozwiń skrzydła - wsparcie uczniów w Gminie Bychawa

„Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa”

Mirosław Stoczkowski
  Informujemy, że w ramach projektu pn.: „Rozwiń skrzydła – wsparcie uczniów w Gminie Bychawa”...
Ekologia Pasje

Z wizytą w ogrodzie Państwa Wąsików

Mirosław Stoczkowski
W najbliższym sąsiedztwie naszej szkoły znajduje się miejsce niezwykłe. To posesja państwa Wąsików z ich...
Rozwiń skrzydła - wsparcie uczniów w Gminie Bychawa

Roboty opanują szkołę – zapraszamy na bezpłatne półkolonie!

Mirosław Stoczkowski
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie i Uczennice, Wyścigówki, roboty podążające po linii, roboty sumo i wiele...
Aktywna Szkoła - Aktywny Weekend

Harmonogram zajęć w ramach projektu „Aktywna Szkoła Aktywny Weekend”

Mirosław Stoczkowski
Harmonogram czerwiec   22 VI (sobota)         Daniel Juchna    11.00 – 14.00 23...
Aktualności Wydarzenia

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Mirosław Stoczkowski
21 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej odbyła się...
Wydarzenia

Spotkanie przy ognisku

Mirosław Stoczkowski
Czwartek 20 czerwca 2024 r. był ostatnim dniem wspólnej nauki dla uczniów klasy 3 i...
Ekologia Wydarzenia

Przedszkolaki z Woli Gałęzowskiej odwiedziły ZOO w Zamościu

Mirosław Stoczkowski
W piątek, 14 czerwca, przedszkolaki z grup „Sówki” i „Pszczółki” ze Szkoły Podstawowej im. Zofii...
Program wychowawczo-profilaktyczny

Uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej z wizytą w Państwowym Muzeum na Majdanku

Mirosław Stoczkowski
14 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej...
Skip to content