Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Spotkanie z Edytą Zarębską – autorką książek dla dzieci.

W dniu   5 grudnia 2017 r. Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej gościła Panią Edytę Zarębską – bajkopisarkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża  Roberta Zarębskiego – muzyka i kompozytora. W spotkaniu udział wzięli  przedszkolaki i uczniowie  klas I-IV ze swoimi opiekunkami.

Bohaterka spotkania zadebiutowała książką „Opowieści babci Gruni”, bajką pisaną wierszem  i własnoręcznie ilustrowana przez autorkę. Napisała także m.in. „Moje ulubione dobranocki”, „365 bajek na dobranoc”, „Mój pamiętnik”, „Antek i stara jabłonka”, „Zosia i fiołkowy kapelusz”. W roku 2007 Edyta Zarębska zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Bajkopisarka przedstawiła się nam jako „Babcia Grunia”, ale dlaczego babcia? Skoro wcale babci nie przypominała, bardziej księżniczkę lub dobrą wróżkę…, opowiadała o swoich dziecięcych marzeniach, o tym jak bardzo chciała zostać „pisaczką”  i jak na strychu  myszki zjadły jej pierwsze wierszyki schowane w ogromnym pudle przewiązanym czerwonym sznurkiem. Pani Edyta powiedziała dzieciom, że marzenia są bardzo ważne, ale aby mogły się spełnić, trzeba się uczyć  i pracować. Zachęcała także dzieci do odwiedzania biblioteki.  Spotkanie uatrakcyjniło połączenie zabawy słowem i kredką, bowiem pani Edyta nie tylko pisze i pięknie opowiada, ale też ślicznie rysuje. Wykorzystała swój talent artystyczny rysując fragmenty postaci ze swoich książek, natomiast dzieci zaangażowane przez pana Roberta odgadywały, co lub kogo rysuje pani Edyta, która stopniowo domalowywała poszczególne elementy rysunku. Uczestnicy spotkania musiały mocno wytężyć swoją wyobraźnię, aby z kilku kresek odgadnąć cóż to takiego powstaje… Pomysłów  i śmiechu było co nie miara… w końcu wyłonił się zarys ślimaka, który pięknie pokolorowany przez autorkę zdobi naszą bibliotekę.

Na zakończenie spotkania Pan Robert nauczył młodych słuchaczy piosenki o bibliotece, która znajdowała się nad „Mądrą rzeką”. Dzieci przy akompaniamencie klawiszowym śpiewały i klaskały do rytmu. Słowa do piosenki „Mądra rzeka” napisała Pani Edyta, a muzykę skomponował jej mąż.

Właśnie takie spotkania  w niezwykle miłej atmosferze,  pełne radości i dobrej zabawy  są okazją do zainteresowania małych czytelników Biblioteką  i czytelnictwem.

       Dziękujemy Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bychawie za zorganizowanie  w naszej szkole spotkania autorskiego.

04.12.2017, 2:08