W Szkole Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie.
W 2024 roku wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego jako lekturę, a sama akcja to już trzynasta edycja przedsięwzięcia zainicjowanego przez Parę Prezydencką. Celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, a także popularyzacja dzieł polskiej literatury oraz ich artystyczna prezentacja.
Dramat Słowackiego, stworzony na emigracji krótko po upadku powstania listopadowego, choć opowiada o walce Polaków z caratem, można interpretować także w kontekście naszych czasów. Uczy nas, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do działania.
Dnia 2 października 2024 roku wydarzenie rozpoczęło się odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Dyrektora szkoły, pana Mirosława Stoczkowskiego. Następnie uczniowie z klasy VIII i III zaprezentowali trzy fragmenty w postaci trzech aktów „Kordiana”, przygotowując własną interpretację utworu. Młodzi artyści z dużym zaangażowaniem podeszli do swojego występu, nie tylko pięknie czytając tekst ale również samodzielnie przygotowując stroje, dzięki czemu prezentacja była pełna ekspresji i autentyczności.
Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa pt. „Literaccy patroni roku 2024”, poświęcona życiu i twórczości wybitnych polskich literatów. Ekspozycja prezentowała sylwetki pisarzy wybranych przez Sejm i Senat na patronów roku 2024, w tym:
Melchiora Wańkowicza (1892–1974; 50. rocznica śmierci) – pierwszego copywritera Rzeczypospolitej,
Marka Hłaskę (1934–1969; 90. rocznica urodzin) – buntownika, pisarza niepokornego,
Kazimierza Wierzyńskiego (1894–1969; 130. rocznica urodzin) – poety skamandryty, żołnierza,
Witolda Gombrowicza (1904–1969; 120. rocznica urodzin) – obrazoburcy, prowokatora,
Czesława Miłosza (1911–2004; 20. rocznica śmierci) – noblisty, poety.
Wystawa została udostępniona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, umożliwiając uczniom oraz społeczności szkolnej głębsze zapoznanie się z dorobkiem literackim wybitnych patronów.
Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy.