Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Narodowe Czytanie 2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W akcję włączyła się już po raz kolejny społeczność Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej. Uczniowie klasy VIII przygotowali tekst noweli Bolesława Prusa, który odczytali przed zgromadzonymi słuchaczami w piątkowy poranek 13 września. Elegancki strój i stonowane dekoracje pozwoliły skupić uwagę na tym, co najważniejsze, czyli pięknie słowa. Dzięki podziałowi na role i ekspresji lektorów, wszyscy zgromadzeni uczniowie mieli możliwość odbyć refleksyjną podróż w czasie i przestrzeni. Na moment mogli zapomnieć o lekcjach, dzwonkach, zadaniach. I pozwolić się zaczarować na brzegu strony, nad książką.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Madgalena Rugała

14.09.2019, 12:52