Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Żołnierze niezłomni, żołnierze wyklęci – cześć ich pamięci!

Uczniowie w czasie marszu

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku po raz kolejny w niespodziewanie trudnych okolicznościach: w cieniu wojny rozpętanej na Ukrainie przez Rosję.

Od kilku lat tradycyjnie już w naszej szkole organizowany jest marsz pamięci na dystansie 1963 m, który odnosi się do daty zamordowania ostatniego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego walczącego  po II wojnie światowej o pełną niepodległość naszego kraju. Uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami włączają się w tę inicjatywę, aby w ten sposób dać świadectwo swojego patriotyzmu. Chcemy w ten sposób przywrócić do świadomości społecznej tych bohaterskich Polaków, którym przez lata odmówiono pamięci, dobrego imienia i godnego pochówku. Uczniowie przygotowali także plakaty o sylwetkach wybranych postaci. Warto wymienić choć kilku z ogromnej liczby żołnierzy niezłomnych: mjra Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, mjra Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, czy ostatniego z nich sierż. Józefa Franczaka PS. „Lalek”.

 

Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

(https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/138079,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-1-marca-2021.html)

 

01.03.2022, 11:05
Skip to content