Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

Narodowe Czytanie 2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej po raz kolejny wzięli udział w Narodowym Czytaniu. W 2022 roku lekturą są „Ballady i romanse” – tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. To jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez Parę Prezydencką. Głównym celem przedsięwzięcia  jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz ich prezentacja w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Jest to wspaniała okazja  by odczytać  dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. Czy myśl romantyczna  nas porusza i zachwyca? Na to pytanie odpowiemy sobie po  wysłuchaniu „Świtezianki” Adama Mickiewicza.

Dnia 29 września uczniowie klasy ósmej i szóstej zaprezentowali ten utwór w niekonwencjonalnej odsłonie – w formie teatrzyku lalkowego. Młodzi artyści z zaangażowaniem przygotowali się do występu. Pracowali nad trudną scenografią, słowem, ale też i muzyką.  Ciekawa interpretacja ballady uświadomiła – nawet młodszym kolegom ponadczasowość dzieła Mickiewicza.

29 września społeczność Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej świętowała także Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy trzeciej i szóstej zaprezentowali fragmenty wybranych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Mistrzowie głośnego czytania na pewno zachęcili swoich kolegów do regularnego odwiedzania biblioteki szkolnej.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego i Głośnego Czytania serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

29.09.2022, 10:35
Skip to content