Szkoła Podstawowa im. Zofii Przewłockiej w Woli Gałęzowskiej

„Bezpieczna i przyjazna szkoła” – spotkanie z ratownikiem medycznym

Wypadek może zdarzyć się każdemu, ale także i każdy z nas może stać się świadkiem sytuacji zagrożenia ludzkiego zdrowia lub życia. Czy będziemy wiedzieli, jak się zachować w takiej sytuacji? Jak szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy, by uratować komuś życie?  Uczniowie wiedzą, jak istotne są pierwsze chwile na miejscu zdarzenia. Dlatego staramy się, aby każdy z nich miał podstawową wiedzę o pierwszej pomocy i umiał jej udzielić.

W dniu 17.03. 2015 r odbyło się w naszej szkole spotkanie z ratownikiem medycznym pogotowia ratunkowego w Bychawie.

Na spotkaniu ratownik Pan Michał Krawczyk udzielił instruktażu, oraz zademonstrował tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uświadomił uczniom na czym polega jego praca, jak należy zachować się w nagłych wypadkach do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Przypomniał iż tzw. ”złote minuty” ratują życie poszkodowanego. Zapoznał uczniów z ważnymi numerami telefonów alarmowych oraz zasadami jakie obowiązują przy wzywaniu pomocy .

Zademonstrował zasady postępowania na miejscu wypadku drogowego, opisując jakie czynności i w jakiej kolejności należy podejmować  ratując rannych. Pokazał uczniom jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej, jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej.

zdjecia 049

Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem. Pan Michał wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność.

zdjecia 024

Po omówieniu zasad uczniowie bardzo chętnie aktywnie brali udział wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

zdjecia 026

Dziękujemy bardzo Panu Michałowi Krawczykowi za pouczającą lekcję udzielania pierwszej pomocy.

17.03.2015, 4:08